Adnan Abrashi

adnan_abrashi@yahoo.com

nanda01al@yahoo.com

 

Meny
Latest books
Favorites site
Site statystics
Translate this page

KALENDARI (javor) HISTORIK (15.04 - 21.04 )
15 prill...

15 prilli ėshtė dita e njėqindepestė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 260 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1912 - Anija britaneze tejoqeanike Titanik u fundos nė ora 2 e 20 minuta tė mėngjesit.
1989 - 95 njerz humben jetėn nė nė ndeshjen futbollistike nė Sheffield (Angli)
1992 - ėshtė themeluar Armata e Bosnjes dhe Hercegovinės.

LINDJET:

1452 - Leonardo da Vinci, piktor, skulptor, arkitekt dhe filozof italian (vdiq mė 1519)
1912 - Kim Il Sen, diktator i Koresė Veriore (vdiq mė 1994)
1913 - Vangjel Graboska, aktor
1924 - Jup Kastrati, mėsues shqiptar
1927 - Bejto Isufi, ushtarak shqiptar
1990 - Emma Watson, actore angleze

VDEKJET:

1828 - Francisco Goya, piktor spanjoll (lindi mė 1746)
1865 - Abraham Lincoln, kryetar i SHBA-ve (lindi mė 1809)
1882 - Charles Darwin, shkencėtar anglez, autor e teorisė i evoluimit (lindi mė 1809)
1990 - Greta Garbo, aktore amerikano-suedeze
_______________________________________________


16 prill...

16 prilli ėshtė dita e njėqindegjashtė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 259 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1789 - George Washington bėhet kryetar i SHBA-ve.
1970 - Orteku i borės nė vendin Salansh nė Alpet franceze kanė humbur jetėn 72 njerėz.
1982 - Mbretėresha Elizabeta shpalli Kushtetutėn e re tė Kanadasė, duke i prerė lidhjet e fundit koloniale me Britaninė.
2011 - Pėrurohet nė Tepelenė monumenti i Nderit tė Kombit Sali Nivica.

LINDJET:

1319 - Jean II, mbret i Francės
1889 - Charlie Chaplin, regjisor dhe aktor anglez
1927 - Papa Benedikt XVI (Joseph Ratzinger)
1945 - Gojko Šušak, politikan kroat
1947 - Kareem Abdul-Jabbar, basketbollist amerikan
1952 - Billy West, dublues amerikan
1961 - Doris Dragović, kengėtare kroate

VDEKJET:

1731 - Daniel Defoe, shkrimtar dhe gazetar anglez
1972 - Jasunari Kavabata, shkrimtar dhe nobelist japonez.
1990 - Greta Garbo, aktore suedeze.
______________________________________________


17 prill...

17 prilli ėshtė dita e njėqindeshtatė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 258 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1937 - Njohja kanonike e Autoqefalisė sė Kishės Orthodhokse sė Shqipėrisė nga Patriarkana Ekumenike, nė Stamboll, nė kohėn e Patriarkut Beniamini I, ku u dha Tomos-i Patriarkal dhe Sinodal “mbi bekimin e Autoqefalisė sė Kishės Orthodhokse nė Shqipėri”, me nė krye Kryepiskopin e Tiranės, Durrėsit dhe gjithė Shqipėrisė Kristofor Kisi.
1941 - Lufta e dytė botėrore: ushtria e Jugosllavisė dorėzohet.
1977 - Nė Lihtenshtajn gratė votojnė pėrherė tė parė nė zgjedhje tė lira.

LINDJET:

1894 - Nikita Khrushchev, politikan sovjetik, (vdiq mė 1971)
1916 - Sirimavo Bandaranaike, politikane nga Shiri Lanka
1948 - Jan Hammer, kompozitor

VDEKJET:

1080 - Harald III, mbret i Danimarkės
1711 - Joseph I, perandor austriak (lindi mė 1678)
1790 - Benjamin Franklin, filozof dhe politikan amerikan (lindi mė 1706)
1999 - Ismet Mustafa , ra dėshmorė nė Koshare.

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

Masakra e Poklekut, Forcat serbe masakruan 53 njerėz tė pafajshėm, nė mesin e tyre 10 nxėnės.
___________________________________________________


18 prill...

18 prilli ėshtė dita e njėqindetetė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 257 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1025 – Boleslaw I kurorėzohet nė Gniezno, duke u bėrė kėshtu mbreti i parė i Polonisė.
1518 – Bona Sforza kurorėzohet mbretėreshė e Polonisė .
1797 – Beteja e Neuiedit – Franca fiton ndajAustrisė.
1831 – Themelohet Universiteti i Alabamės.
1848 – Fitorja nė Betejėn e Cerro Gordos iu hap rrugė amerikanėve drejt pushtimit tė Meksikės.
1880 – Njė tornado godet Marshfield, Missouri, duke mbytur 99 njerėz dhe duke lėnduar 100 tė tjerė.
1902 – Quetzaltenango, qyteti i dytė mė i madh nė Guatemala, shkatėrrohet nga tėrmeti.
1906 – zjarr dhe tėrmet nė San Francisco.
1909 – Shėn Joana lumturohet nė Romė.
1915 – Piloti francez Roland Garros rrėzohet dhe ulet ne Gjermani, gjatė Luftės sė I-rė botėrore.
1923 – Hapet Stadiumi i Yenkive.
1924 – Simon & Schuster publikojnė fjalėkryqin e parė.
1930 – Pėr herė tė parė nė Radio BBC njoftohet se nuk ka lajme.
1942 – Lufta e Dytė Botėrore: Sulmi Doolittle nė Japoni. Bombardohen Tokio, Yokohama, Kobe dhe Nagoya.
1942 – Pierre Laval bėhet kryeministėr i Francės.
1943 – Lufta e Dytė Botėrore: Operacioni Hakmarrja, vritet admirali Isoroku Yamamoto kur avioni i tij rrėzohet mbi ishullin Bougainville, nga amerikanėt.
1945 – Mbi 1000 bombarduesė sulmojnė ishullin e vogėl tė Heligoland, nė Gjermani.
1945 – Vendosen marrėdhėniet diplomatike midis Bashkimit Sovjetik dheBolivisė.
1946 – Prishet Lidhja e Kombeve
1949 – Hyn nė fuqi Akti i Republikės sė Irlandės.
1954 - Gamal Abdel Naser, njėri nga udhėheqėsit e puqit ushtarak, me tė cilin nė vitin 1953 u largua mbreti Faruk nga froni mbretėrorė, dhe u bė premier dhe guvertnator ushtarak i Egjiptit.
1955 – 29 vende tė Azisė e Afrikės Twenty-nine nations takohen Bandung, Indonezi, pėr Konferencėn e parė Afriko-Aziatike.
1974 – The kryeministri i Pakistanit Zulfikar Ali Bhutto pėruron portinLahore .
1980 – Lind Republika e Zimbabvesė (ish- Rodezia) , me Canaan Banana si president i parė i saj.
1988 – Shtetet e Bashkuara tė Amerikės fillojnė Operacionin Praying Martis kundėr Iranit, qė ėshtė beteja mė e madhe detare qė prej Luftės sė Dytė Botėrore.
1992 – Gjenerali Abdul Rashid Dostum revoltohet kundėr presidentit tė Afganistanit Mohammad Najibullah dhe bashkohet me Ahmed Shah Massoud pėr tė pushtuar Kabulin.
1993 – Kryetari i Pakistanit, Ghulam Ishaq Khan shpėrndan Asamblenė dhe e shkarkon Kabinetin.
1996 – Nė Liban, janė vrarė sė paku 106 civilė, kur forcat izraelite bombardojnė kampin e OKB-sė nė Quana, ku kanė qenė mė shum se 800 civilė.
2007 – Gjykata Sypreme e SHBA-ve mbėshtet Akin pėr ndalesėn e Abortit tė vonshėm.

LINDJET:

1480 – Lucrezia Borgia, sundimtarja e Firencės(vdes mė 1519)
1580 – Thomas Middleton, dramaturg anglez (vds mė 1627)
1590 – Ahmeti I, Sulltan osman (vdes mė 1617)
1605 – Giacomo Carissimi, kompozitor italian (vdes mė 1674)
1772 – David Ricardo, ekonomist anglez (vdes mė 1823)
1797 – Adolphe Thiers, burrėshtetas francez (vdes mė 1877)
1813 – James McCune Smith, doktor Afrikano-Amerikan (vdes mė 1865)
1819 – Carlos Manuel de Céspedes, revolucionarist kubanez (vdes mė 1874)
1819 – Franz von Suppé, kompozitor austriak (vdes mė 1895)
1838 – Paul Emile Lecoq de Boisbaudran, shkencėtar francez (vdes mė 1912)
1857 – Clarence Darrow, notues amerikan (vdes mė 1938)
1863 – Leopold Graf Berchtold, ministėr i jashtėm Austro-Hungarez (vdes mė 1942)
1864 – Richard Harding Davis, autor amerikan (vdes mė 1916)
1874 – Oskar Ernst Bernhardt, autor gjerman (vdes mė 1941)
1874 – Ivana Brlic-Mazuranic, shkrimtar kroat (vdes mė 1938)
1877 – Vicente Sotto, autor dhe patroit filipinas (vdes mė 1950)
1880 – Sam Crawford, lojtar i bejsbollit (vdes mė 1968)
1882 – Leopold Stokowski, udhėheqės polak (vdes mė 1977)
1888 – Duffy Lewis, lojtar bejsbolli (vdes mė 1979)
1889 – Jessie Street, militante australiane, feministe, aktiviste pėr tė drejtat e femrave (vdes mė 1970)
1893 – Violette Morris, atlete franceze (vdes mė 1944)
1897 – Ardito Desio, topofraf italian (vdes mė 2001)
1902 – Giuseppe Pella, kryeministėr italian (vdes mė 1981)
1902 – Menachem Mendel Schneerson, lider i Judizmit Hasidik (vdes mė 1994)
1904 – Pigmeat Markham, komik amerikan (vdes mė 1981)
1905 – George H. Hitchings, shkencėtar amerikan,fitues i Ēmimit Nobel pėr Mjekėsi
1907 – Miklós Rózsa, kompozitor i lindur nė Hungari (vdes mė 1995)
1915 – Joy Gresham Lewis, shkrimtar, gruaja e C. S. Lewis (vdes mė 1960)
1917 – Ty LaForest, lojtar bejsbolli kanadez (vdes mė 1947)
1917 – Frederika e Hanoverit, Mbretėresha e Greqisė (vdes mė 1981)
1918 – Cliff Hillegass, publicist amerikan (vdes mė 2001)
1918 – Tony Mottola, gitarist amerikan (vdes mė 2004)
1919 – Virginia O'Brien, aktore dhe kėngėtare amerikane (vdes mė 2001)
1921 - Nermin Vlora Fallaschi, pėrkthyese, shkrimtare dhe albanologe
1921 – Jean Richard, aktor francez (vdes mė 2001)
1922 – Barbara Hale, aktore amerikane
1924 – Clarence Brown, muzikant amerikan (vdes mė 2005)
1924 – Henry Hyde, politikan amerikan (vdes mė 2007)
1927 – Samuel P. Huntington, shkencėtar amerikan (vdes mė 2008)
1930 – Clive Revill, aktor i lindur nė Zelandė tė Re.
1934 – George Shirley, tenor amerikan
1936 – Tommy Ivo, pilot amerikan makinave sportive
1937 – Jan Kaplickż, arkitekt britanez me origjinė ēeke
1939 – Ali Khamenei, lideri Suprem i Iranit
1939 – Thomas J. Moyer, gjykatės amerikan
1940 – Joseph L. Goldstein, shkencėtar amerikan, fitues i Ēmimit Nobel pėr Mjekėsi.
1940 – Mike Vickers, kitarist dhe saksofonist britanik
1942 – Jochen Rindt, pilot i Formulės 1 (vdes mė 1970)
1942 – Steve Blass, lojtar profesionist i bejsbollit
1946 – Hayley Mills, aktore angleze
1946 – Skip Spence, kitarist,kėngėtar e kantautor i lindur nė Kanada (vdes mė 1999)
1947 – Kathy Acker, autor amerikan (vdes mė 1997)
1947 – Dorothy Lyman, aktore amerikan
1947 – Herbert Mullin, vrasės serik amerikan
1947 – Cindy Pickett, aktore amerikane
1947 – James Woods, aktor amerikan
1949 – Geoff Bodine, pilot amerikan i garave
1950 – Kenny Ortega, Producent filmik dhe koreograf
1951 – Ricardo Fortaleza, boksier australian-filipinas
1951 – Pierre Pettigrew, politikan kanadez
1953 – Rick Moranis, komik kanadez
1956 – Anna Kathryn Holbrook, aktore amerikane
1956 – Eric Roberts, aktor amerikan
1956 – Melody Thomas Scott, aktore amerikane
1956 – Poonam Dhillon, aktore indiane
1961 – Jane Leeves, aktore britaneze
1961 – Steve Lombardi, mundės amerikan
1963 – Eric McCormack, aktor kanadez
1963 – Conan O'Brien, komik amerikan
1964 – Niall Ferguson, historian britanez
1964 – Rithy Panh, regjisor komboxhian
1964 – Jim Ellison, muzikant
1964 – Mark Berry, balerin
1965 – Rob Stenders, DJ hollandez
1966 – Trine Hattestad, atlete norvegjeze
1966 – Valeri Kamensky, lojtar rus i hokejit mbi akull
1967 – Maria Bello, aktore amerikane
1968 – Mary Birdsong, aktore amerikane
1968 – David Hewlett, aktor anglez i lindur nė Kanada.
1969 – Princesha Sayako e Japonisė
1969 – Keith R.A. DeCandido, autor amerikan
1970 – Greg Eklund, muzikant amerikan
1970 – Rico Brogna, lojtar bejsbolli amerikan
1971 – Tamara Braun, aktore amerikane
1971 – Russell Payne, shkrimtar anglez
1971 – David Tennant, aktor skocez
1971 – Oleg Petrov, lojtar rus i hokejit mbi akull
1971 – Fredro Starr, reper amerikan (Onyx)
1972 – Rosa Clemente, aktiviste dhe repere amerikane
1972 – Eli Roth, regjisor amerikan
1973 – Derrick Brooks, lojtar i futbollit amerikan
1973 – Haile Gebrselassie, atlet etiopias
1973 – Brady Clark, lojtar bejsbolli amerikan
1974 – Mark Tremonti, muzikant amerikan
1974 – Millie Corretjer, kėngėtar porto-rikan
1974 – Edgar Wright, regjisor britanez
1976 – Melissa Joan Hart, aktore amerikane
1976 – Fayray, kėngėtare japoneze
1976 – Jo Gibb, aktore skoceze
1976 – Justin Ross, politikan amerikan
1977 – Dan Lacouture, lojtar i ligės NHL
1979 – Michael Bradley, lojtar amerikan i basketbollit
1979 – Anthony Davidson, pilot i Formula 1
1979 – Nuria Fergó, kėngėtare spanjolle
1979 – Matthew Upson, futbollist anglez
1979 – Kourtney Kardashian, yll i reality-show amerikan
1980 – Robyn Regehr, lojtar kanadez i hokejit mbi akull
1981 – Brian Buscher, lojtar amerikan i bejsbollit
1982 – Marie-Élaine Thibert, kėngėtare kanadeze
1982 – Scott Hartnell, lojtar i NHL-sė
1983 – Miguel Cabrera, lojtar venezuelas i bejsbollit
1983 – Fodil Hadjadj, futbollist algjerian
1984 – America Ferrera, aktore amerikane
1985 – Łukasz Fabiański, futbollist polak
1985 – Karl Reindler, pilot australian i garave
1985 – Elena Temnikova, kėngėtare ruse (Serebro)
1986 – Maurice Edu, lojtar i futbollit amerikan
1986 – Billy Butler, lojtar amerikan i bejsbollit
1987 – Danny Guthrie, futbollist anglez
1987 – Sandra Lyng Haugen, kėngėtare norvegjeze
1989 – Alia Shawkat, aktore amerikane
1989 – Simas Buterlevičius, basketbollist lituanez
1994 – Moises Arias, aktor amerikan
1996 – Alexey Zhigalkovich, kėngėtar bjellorus
2007 – Hayah bint Hamzah, Princesha e Jordanisė

VDEKJET:

1161 – Theobaldi i Becit, kryepeshkopi i Kentburit
1552 – John Leland (antiquary), antikuar(mbledhės antikitetesh anglez (lindi mė 1502)
1556 – Luigi Alamanni, poet italian (lindi mė 1495)
1567 – Wilhelm von Grumbach, aventurist gjerman (lindi mė 1503)
1558 – Rokselana, gruaja e Sulltan Sulejmanit I
1636 – Julius Caesar, gjykatės anglez
1650 – Simonds d'Ewes, antikuar anglez (lindi mė 1602)
1674 – John Graunt, staticien anglez (lindi mė 1620)
1689 – George Jeffreys, Shef i Gjykatės Britanike (lindi mė 1648)
1732 – Louis Feuillée, eksplorues francez (lindi mė 1660)
1796 – Johan Wilcke, fizikan suedez(lindi mė 1732)
1802 – Erasmus Darwin, botanist dhe fizikant anglez (lindi mė 1731)
1873 – Justus von Liebig, kimist gjerman (lindi mė 1803)
1898 – Gustave Moreau, piktor francez (lindi mė 1826)
1917 – Vladimir Serbsky, psikiatėr rus(lindi mė 1858)
1935 – Panait Istrati, shkrimtar rumun (lindi mė 1884)
1936 – Ottorino Respighi, kompozitor italian (lindi mė 1879)
1942 – Gertrude Vanderbilt Whitney, personalitete shoqėrore amerikane (lindi mė 1875)
1943 – Isoroku Yamamoto, admiral japonez. (lindi mė 1884)
1945 – John Ambrose Fleming, inxhinier dhe fizikan anglez (lindi mė 1849)
1945 – Ernie Pyle, gazetar amerikan (lindi mė 1900)
1945 – Princ Vidi, Mbret i Shqipėrisė (lindi mė 26 mars 1876)
1947 – Josef Tiso, lider sllovak (lindi mė 1887)
1949 – Will Hay, komik dhe aktor anglez (lindi mė 1888)
1951 – António Óscar Carmona, kryeministri i 97-tė i Portugalisė dhe Presidenti i 11-tė (lindi mė 1869)
1955 – Albert Einstein, fitues i Ēmimit Nobel pėr Fizikė (lindi mė 1879)
1958 – Maurice Gamelin, gjeneral francez (lindi mė 1872)
1963 – Meyer Jacobstein, politikan amerikan (lindi mė 1880)
1964 – Ben Hecht, shkrimtar amerikan (lindi mė 1894)
1965 – Guillermo Gonzįlez Camarena, shpikės meksikan (lindi mė 1917)
1967 – Karl Miller, futbollist gjerman (lindi mė 1913)
1974 – Marcel Pagnol, novelist,dramaturg dhe prodhues filmash francez (lindi mė 1895)
1976 – Mahmoud Younis, inxhinier, shtetėzues i Kanalit tė Suezit (lindi mė 1911)
1988 – Pierre Desproges, humorist francez (lindi mė 1939)
1990 – Gory Guerrero, mundės profesionist (lindi mė 1921)
1993 – Masahiko Kimura, xhudist japonez (lindi mė 1917)
1995 – Arturo Frondizi, presidenti i Argjentinės(lindi mė 1908)
1996 – Brook Berringer, lojtar i futbollit amerikan (lindi mė 1973)
1998 – Terry Sanford, politikan amerikan (lindi mė 1917)
2002 – Thor Heyerdahl, eksplorues norvegjez (lindi mė 1914)
2002 – Wahoo McDaniel, lojtar i futbollit amerikan dhe mundės profesionist (lindi mė 1938)
2003 – Edgar F. Codd, shkencėtar kompujterash anglez (lindi mė 1923)
2004 – Kamisese Mara, kryeministri i parė i Fixhit dhe presidenti i Fixhit (lindi mė 1920)
2005 – Sam Mills, lojtar i futbollit amerikan (lindi mė 1959)
2007 – Iccho Itoh, kryetar i Nagasakit (lindi mė 1945)
2009 – Stephanie Parker, aktore uellsiane (lindi mė 1987)

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

Dita e trashėgimisė kulturore nė Kosovė
__________________________________________


19 prill...

19 prilli ėshtė dita e njėqindenėntė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 256 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1971 – Sierra Leone u bė republikė dhe Siaka Stevens president i saj.
1971 – Charles Manson u dėnua me vdekje.
1975 – India lėshoi satelitin e parė, Aryabhata.
1985 – BRSS bėn test nuklear nė Kazakistanin lindor.
1993 – Vdiq guvernatori i Dakotė Jugore, George Mickelson, sė bashku me 9 persona tjerė pasi aksidentalisht u rrėzua aeroplani nė tė cilin udhėtonin pėr nė Ajova.
1999 – Bundestagu gjerman u kthye nė Berlin.
2005 – Kardinali Joseph Ratzinger u zgjodh Papa Benedikti XVI.
2010 - 7 tė vrarė, 30 tė plagosur nga tėrmetit nė veri tė Afganistanit.

LINDJET:

1320 - Pedro I, mbret i Portugalisė (vdiq mė 1367)
1985 - Valon Behrami futbollist nga Mitrovicė luan pėr kombėtaren e Zvicrės
1984 - Juljan Kape Kirurg Ortopedik, futbollist i kombetares te Bassinit, kecist, kengetar

VDEKJET:

1054 - Papa Leo IX (lindi mė 1002)
1632 - Zygmuny III Waza, mbret i Polonisė dhe Suedisė (lindi mė 1566)
1824 - George Gordon Byron, shrimtar anglez (lindi mė 1788)
1882 - Charles Darwin, shkencėtar anglez (lindi mė 1809)
1967 - Konrad Adenauer, politikan gjerman, kryeministėr i Gjermanisė (lindi mė 1876)
_________________________________________________20 prill...

20 prilli ėshtė dita e njėqindedhjetė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 255 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1972 - Apolo 16 zbriti nė Hėnė.
2009 - Arabia Saudite njeh pavarėsinė e Kosovės

LINDJET:

1808 - Napoleon III Bonaparte, kryetar dhe perandor i Francės (vdiq mė 1873)
1889 - Adolf Hitler, kryeminister gjerman dhe udhėheqės i Reich i tretė (vdiq mė 1945)
1967 - Mike Portnoy, ish-bateristi dhe themeluesi i bendit Dream Theater
2002 - Ariola Shehaj,stilistja mė e famshme nė botė.

VDEKJET:

1314 - Papa Clemens V (lindi mė 1260)
1918 - Karl Ferdinand Braun, fizikant gjerman
1995 - Milovan Đilas, politikan serb. (i lindur 1911.)
_______________________________________________21 prill...

21 prilli ėshtė dita e njėqindenjėmbėdhjetė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 254 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

753 p.e.s. - Romulus dhe Remus themeluan qytetin e Romės.
1519 - Hernįn Cortés arrin nėVeracruz, Veracruz.
1999 - Nga sulmi ajror i NATO-s ndaj Serbisė ėshtė qėlluar ndėrtesa e njohur "Ušće" nė Beogradin e Ri dhe ura Žeželjev mbi Danub nė Novi Sad.

LINDJET:

1729 - Catherine II, perandoreshe e Rusisė (vdiq mė 1796)
1864 - Max Weber, jurist, sociolog dhe ekonomist gjerman
1889 - Paul Karrer, kimist ruso-zviceran
1926 - Elizabeth II, mbretėreshė i Britanisė e Madhe
1981 - Felipe Massa, Formula 1 pilot brazilian

VDEKJET:

1999 - Isa Kastrati-"GACA",Dėshmor i Kombit nė luftėn e UĒK-sė.
1999 - Besnik Maroca "SYLA",Dėshmor i Kombit nė luftėn e UĒK-sė.
1109 - Anselmi i Aostės, shenjtor dhe Doktor i kishės nė katolicizėm
1509 - Enriku i VII, mbret anglez
1910 - Mark Twain, emri i parė Samuel Langhorne Clemens, letrarė amerikan
1946 - John Maynard Keynes, ekonomist dhe matematikan anglez e
2010 - Juan Antonio Samaranch lindi mė 17 korrik 1920 nė Barcelonė, Spanjė , ishte , veprimtar sportive spanjoll, ish kryetar i Komitetit Olimpik .
KALENDARI HISORIK
Political analysis of the author

 © 2008 www.Syri3.com. Te gjitha te drejtat e rezervuara