Adnan Abrashi

adnan_abrashi@yahoo.com

nanda01al@yahoo.com

 

Meny
Latest books
Favorites site
Site statystics
Translate this page

AFORIZMA PĖR LIBRIN DHE LEXIMIN
- Kam pasur nė jetė vetėm njė mik tė vėrtetė dhe tė sinqertė - librin! (Volteri)
- Zbavitja mė e bukur pėr njeriun ėshtė leximi, ngase shoku mė i mirė i tij ėshtė libri!
- Jetojmė nė kohėn ku ekzistojnė shumė dijetarė, por ata qė flasin janė tė paktė. E do tė vijė koha kur do tė ekzistojnė pak dijetarė, e ata qė do tė flasin do tė jenė tė shumtė! (Abdullah ibėn Mesudi)
- Njeriu qė nuk lexon libra tė mirė nuk ka asnjė avantazh andaj atij qė s'mund t'i lexojė! (Mark Tvain)
- Ai qė e kompozon veten ėshtė mė i zgjuar se sa ai qė e kompozon njė libėr! (Benjamin Franklin)
- Librat pėrbėjnė kapital. Njė bibliotekė ėshtė jetėgjatė sa edhe njė shtėpi, me qindra vjet. Pra, librat nuk janė njė artikull konsumi, por njė kapital. Dhe shpesh, nė rastin e njerėzve profesionistė, ėshtė i vetmi kapital! (Thomas Jefferson)
- Ndoshta kanė pasur tė drejtė qė e kanė vėnė dashurinė nėpėr libra, ngase ajo nuk mund tė jetojė askund tjetėr! (William Faulkner)
- Mos jep kurrė libra, sepse askush nuk t'i kthen ato, e tė vetmet libra qė i kam nė bibliotekė janė ato qė tė tjerėt m'i kanė dhėnė mua! (Anatol Frans)
- Unė nuk i lexoj reklamat, sepse do ta harxhoja gjithė kohėn duke kėrkuar gjėra! (Franz Kafka)
- Libri ėshtė ngushėlluesi dhe nxitėsi i njeriut pėr ecje drejt shtigjeve tė reja!
- Kurrė nuk i kam lexuar komentet, sepse unė jam krenare pėr punėn qė bėjė! (Nicole Kidman)
- Ėshtė e vėrtetė se njeriu ėshtė ai qė e krijoi librin, por edhe libri e krijoi njeriun! (Hegel)
- Del se njė grumbuj librash nuk janė shkruar qė dikush tė mėsojė diē prej tyre, por mė shumė janė shkruar qė njeriu tė hetojė se shkruesi i tyre dinte aq shumė! (Goethe)
- Libri e shpalos botėn e atij qė e shkruan, kurse tė tjerėt mėsojnė prej tij!
- Dhoma pa libra ėshtė sikurse trupi pa shpirt! (Ciceroni)
- Ėshtė dėshpėruese tė shkruash pėr njė publik qė nuk lexon! (Jacob Grim)
- Ėshtė e kotė tė lexosh njė roman kur nuk din t'ia shpjegosh kuptimin!
- Unė zgjohem ēdo mėngjes nė nėntė dhe nxitoj tė lexojė gazetėn e mėngjesit. Pastaj shikoj tek nekrologjitė nėse ėshtė emri im, e pastaj zgjohem nga shtrati! (Benjamin Franklin)
- Kur botohet njė libėr i ri, unė lexoj njė libėr tė vjetėr! (Samuel Rogers)
- Sa mė shumė tė lexoni pa menduar, aq mė tepėr bindeni se dini shumė, por nėse mendoni duke lexuar, aq mė qartė do e shihni se ende dini shumė pak! (Volteri)
- Librin mund ta krahasojmė me fqinjin, nėse ėshtė i mirė, nuk do tė zgjasė shumė, e nėse ėshtė i dobėt, nuk mund tė heqėsh dorė aq lehtė!
- Gruaja duhet tė ketė nė dorėn e djathtė gjilpėrėn, kurse nė dorėn e majtė librin! (Sami Frashėri)
- Ēdo njeri ėshtė libėr, nė qoftė se dinė ta lexosh! (Cening)
- Libri ėshtė i vetmi kopsht qė mbillet pėr tė tjerėt!
- Bota pa libra ėshtė botė e egėrsirave!
- Librat tė cilat gjithkush i admiron janė ato libra tė cilat askush nuk i lexon! (Anatol Frans)
- Libri ėshtė i ēmueshėm pėr ata qė ia dinė vlerėn librit!
- Librat pasojnė moralin, nuk i pason morali librat! (Theophile Gautier)
- Filmi nuk ėshtė libėr. Nėse burimi material ėshtė libėr, ju nuk mund tė jeni tepėr respektues ndaj librit. Gjithēka qė ju i detyroheni librit ėshtė shpirti! (Graham Greene)
- Ēdo ditė e jetės sate ėshtė njė faqe e biografisė sate, andaj kujdesu tė shkruash mirė, sepse njė faqe e keqe e ndyn gjithė librin! (Sami Frashėri)
- Jeta ėshtė njė libėr i hapur, ku ēdo ditė lexon nga njė fletė!
- Mos pini asgjė pa e shikuar, e mos firmosni asgjė pa e lexuar! (Thėnie spanjolle)
- Librat e historisė qė nuk pėrmbajnė gėnjeshtra, janė tėrėsisht budallenj! (Anatol Frans)
- Ose shkruaj diēka qė ia vlen ta lexosh, ose bėjė diēka qė ia vlen ta shkruash! (Benjamin Franklin)
- Artisti nuk ka kohė t'i dėgjojė kritikat. Ai qė dėshiron tė shkruajė nuk ka kohė t'i lexojė kritikat! (William Faulkner)
- Shpesh i shohim gjėrat nė kundėrshtim me realitetin e tyre, ngase ne mjaftohemi vetėm me leximin e titullit! (Thėnie amerikane)
- Kujdes kur tė lexoni libra shėndeti, sepse mund tė vdisni pėr njė gabim shtypi! (Mark Tvain)
- Pėr suksesin e ēdo njeriu me tė vėrtetė tė madhe zakonisht ka meritė ndonjė libėr i mirė! (Roy L. Smith)
- Ēdo lexues nuk ėshtė udhėheqės, por ēdo udhėheqės duhet tė jetė lexues! (Harry Truman)
- Dallim i madh ėshtė nė mes tė kureshtarit qė dėshiron tė lexojė librin dhe tė lodhurit qė e dėshiron librin sa pėr tė lexuar diēka!
- Shitėsi mesatar nuk lexon asnjė libėr gjatė vitit, andaj ai gjithnjė mbetet shitės mesatar!
- Njeriu mėson pėrmes dy mėnyrave: njėra ėshtė pėrmes leximit, kurse tjera ėshtė pėrmes shoqėrimit me njerėz tė mirė! (Will Rogers)
- Njeriu qė nuk lexon libra nuk ka kurrfarė pėrparėsie krahasuar me njeriun qė nuk di tė lexojė! (Mark Tuain)
- Leximi pėr mendjen ėshtė si gjimnastika pėr trupin!
- Lexo dhe bėhu i pasur! (Donald Trump)
- Gjithkah e kam kėrkuar fatin, por nuk e kam gjetur askund, pėrpos nė kėndin e vogėl me librin e vogėl! (Thomas Kempis)
- Libri i mirė nė kohėn e mirė mund tė ndryshojė jetėn! (Burke Hedges)
- Nė libra, njerėzit e menēur gjejnė ngushėllim nga vėshtirėsitė qė i sjell jeta! (Viktor Hugo)

Dėrguar nga: Blerim Muhagjeri
AFORIZMA
Political analysis of the author

 © 2008 www.Syri3.com. Te gjitha te drejtat e rezervuara