Adnan Abrashi

adnan_abrashi@yahoo.com

nanda01al@yahoo.com

 

Meny
Latest books
Favorites site
Site statystics
Translate this page

AFORIZMA PĖR MENDIMIN DHE FJALĖN
Aforizma pėr mendimin

- Mendimi pozitiv ėshtė ēelės qė i hap tė gjitha dyert e thesarit tė jetės!
- Mendimi, thonė tė urtit, ėshtė vetėm njė vetėtimė, por ajo vetėtimė ėshtė gjithēka!
- Tė gjitha qė i kemi dhe gjithēka qė jemi, ėshtė vetėm pasojė e mendimeve tona!
- Mėsuesi tha: Mendimet janė fuqi qė e vėnė nė lėvizje edhe qiellin, edhe tokėn!
- Nė qoftė se vetėdijesohemi pėr fuqinė e mendimeve, nuk do tė kemi nevojė tė akuzojmė askėnd pėr dėshtimet tona!
- Ėshtė e njohur se mendimi krijues ėshtė vlera e parė e gjinisė njerėzore: tė krijosh do tė thotė tė jetosh edhe shumė kohė pėrtej vdekjes!
- Nė qoftė se, vėrtet, vetėdijesohemi pėr fuqinė e mendimeve tona, do ta kemi vetėm njė nevojė: tė dashurit tanė t’i ftojmė nė festat e gėzimeve!
- Nėnvizoje me vijė tė trashė: Asnjėherė mos i beso asnjė mendimi qė lind nė kokėn tėnde, nė qoftė se ai mendim nuk tė sjell gėzim nė zemėr!
- Mėsuesi tha: Jam betuar se do ta dėgjoj vetėm njeriun qė fjalėn e pėrdor pėr tė thėnė njė MENDIM dhe mendimin e pėrdor pėr tė thėnė TĖ VĖRTETĖN!
- Thuhet se pėr mendime tė mėdha duhet tė jesh edhe hero edhe idealist, e unė them: Pėr mendimin pozitiv duhet tė jesh vetėm NJERI!
- Mendimet mė tė thella janė aq tė thjeshta sa secili lexues do tė mendojė se kėto janė mendimet e tij!
- Mendimet rrinė nė secilin njeri, si ajka nė ēdo pikė tė qumėshtit!
- …mendimi i mirė, herė-herė, ėshtė sikur brumi: duhet ngjeshur mirė e mirė, qė tė shndėrrohet nė mendim jetėgjatė!
- Mendimet shpesh janė sikur era: shuajnė zjarrin e vogėl, por ndezin edhe mė shumė zjarrin e madh!
- Mendimet e kėndshme sjellin kthesa!
- Mendimet e fuqishme, nėpėrmjet njeriut, sundojnė botėn!
- Nuk ka asgjė nė botė qė tė ēarmatosė me shumė e me fort se sa mendimi qė pėrmban mirėsi!
- Mendimi pozitiv ėshtė mbret i gjithė botės, mendimi negativ ėshtė mbret vetėm i budallenjve!
- Ortaku ynė tha: Mendimet janė si diamanti, aq sa ėshtė zor tė gjenden, aq ėshtė zor tė pėrpunohen!
- Tė gjitha qeveritė nė botė mbledhin tatime e bėjnė investime, por asnjė qeveri nė botė nuk mund tė mbjellė gėzime nė zemrat e njerėzve si mendimi pozitiv!
- Thuhet: Njerėzit vdesin, pėrmendoret rrėnohen, vetėm mendimet qė ndėrtojnė jetėn e brezave jetojnė deri nė amshim!
- Plaku tha: Mendja e fuqishme qė ndjek qėllime praktike, ėshtė mendja mė e mirė nė botė!
- Mendimi pozitiv ėshtė sikur dielli: gjithė natyrės i jep dritė e jetė dhe nuk krijon zhurmė!
- Mendimi pozitiv ėshtė sikur dielli: asgjė nuk rėndon, asgjė nuk lėndon dhe asgjė nuk rrėnon!
- Mendimi pozitiv ėshtė begati e pafund: mund tė marrin tė gjithė sa tė duan dhe, prapė, kurrė fundi s’i shihet!
- Mendimi pozitiv depėrton nėpėr tėrė qenien e njeriut, sjell dritė, ngrohtėsi, energji dhe kurrė nuk thyen, as nuk lėndon gjė!
- Mendimi pozitiv ėshtė barra mė e lehtė nė jetė, askush deri mė sot nuk ka ndier lodhje prej tij!
- Mendimi pozitiv nuk shkakton ngopje, natė e ditė mbill mendime pozitive nė qenien tėnde dhe, prapė, do tė kesh nevojė pėr mbjellje tė reja!
- Mendimi pozitiv ėshtė fillimi i udhėtimit drejt QETĖSISĖ!
- Mendimi pozitiv ėshtė ama e jetės sė lumtur!


Aforizma pėr fjalėn

- Fjala e saktė ėshtė zile alarmi, qė e zgjon nga gjumi mjekun mė tė mirė nė botė, i cili gjendet nė trupin e njeriut! (Daut Demaku)
- Fjalėt dhe punėt e njerėzve tė mėdhenj nuk janė sipas vendit e kohės sė tyre, ato mund t'i pėrshtaten ēdo kohe dhe ēdo vendi! (Sami Frashėri)
- Ėshtė lehtė tė flasėsh kur ke ē'tė thuash, mirėpo vėshtirė ėshtė ē'tė thuash kur duhet tė flasėsh! (Elioti)
- Me sytė e bukur, shiko vetėm pėr tė mirėn e tė tjerėve. Me buzėt e bukura fol vetėm fjalė mirėsie. Dhe pėr bukurinė e lėvizjeve tė trupit, ec duke e ditur se kurrė nuk je vetėm! (Audrey Hepburn)
- Tri gjėra kurrė nuk mund tė kthehen mbrapsht: fjala e thėnė, shigjeta e lėshuar dhe koha e kaluar! (Thėnie angleze)
- Fjala ėshtė grua shtatzėnė qė lind viganė! (Miroslav Kėrlezha)
- Fjala e saktė i hap dyert e barnatores mė komplete nė botė, qė gjendet brenda trupit tė njeriut! (Daut Demaku)
- Rrallėherė pendohemi pėr fjalėt e pakta, e shpeshherė ėshtė fjalėt e shumta. Kjo ėshtė njė e vėrtetė e vjetėr, qė e dinė tė gjithė, veēse askush nuk i pėrmbahet! (La Bryeri)
- Fjala duhet tė peshohet sipas meritės sė fjalės, e jo sipas meritės sė shqiptuesit! (Veton Surroi)
- Njeriu gjithnjė ka kohė pėr tė shtuar njė fjalė, kurse kurrė nuk ka kohė pėr ta tėrhequr mbrapsht!
- Iu druaj atyre fjalėve tė mėdha qė a bėjnė neve kaq tė palumtur! (James Joyce)
- Fjala ėshtė thikė me dy tehe, ajo edhe mund ta lėndojė shpirtin, por edhe mund ta shėrojė atė! (Daut Demaku)
- Unė vėrtet i pėrkas njė sistemi ku fjalėt janė nė gjendje ta tundin krejt strukturėn e njė qeverie, ku fjalėt mund tė tregohen mė tė fuqishme se dhjetė divizione ushtarake! (Vaclav Haval)
- Mos e pėrdor fjalėn e huaj "ideal". Ne e kemi fjalėn e hatashme burimore "gėnjeshtėr"! (Henrik Ibsen)
- Fjala ėshtė e dobishme vetėm kur ėshtė e matur dhe kur thuhet nė kohė dhe nė vend tė duhur!
- Bukuria e njeriut pėrbėhet nga bukuria e fjalės qė flet! (Sami Frashėri)
- Madje as njė jetė e lumtur nuk mund tė jetė pa njė pėrmasė errėsire, dhe fjala lumturi do ta humbte kuptimin e saj nėse nuk do tė ishte e baraspeshuar me trishtimin! (Carl Jun)
- Fjalėt e mia nė mendjen e saj: gurė tė ftoftė e tė shndritshėm duke u fundosur nė njė moēal! (James Joyce)
- Dy fjalė janė tė ēuditshme: fjalėn e urtė qė e nxjerr budallai, pranojeni atė, dhe fjalėn e dobėt qė e shqipton i urti, faleni atė!
- Fjalėt e urta janė zbukurim i tė folurit! (Thėnie persiane)
- Pleqėria ėshtė 60 pėr qind bindje: nėse e do rinimin, ndryshoje kėtė bindje me fuqinė e fjalės! (Daut Demaku)
- Njė fjalė na ēliron nga tė gjitha barrėt dhe dhimbjet e jetės: ajo fjalė ėshtė "dashuria"! (Sofokliu)
- Biseduesi duhet tė ketė kujdes ēka flet, nė ēfarė vendi flet, dhe nė ēfarė mėnyrė flet! (Ciceroni)
- Veprat flasin mė shumė se sa fjalėt! (Thėnie angleze)
- Njė punė e bukur ėshtė mė e dobishme se sa njė mijė fjalė tė bukura! (Sami Frashėri)
- Tė flasėsh pėr fjalėn ėshtė mė e vėshtirė se sa tė shkruash pėr heshtjen! (Heidegger)
- Para se fjalėt tė mbarojnė me pikė, le tė fillojnė nga pika! Pika ėshtė vetėm pikė. Por, pa pikėn fjalėt e humbasin kuptimin! (Fatmir Muja)
- Thuaje fjalėn qė duhet, ose heshtė!


Dėrguar nga Blerim Muhaxheri


AFORIZMA
Political analysis of the author

 © 2008 www.Syri3.com. Te gjitha te drejtat e rezervuara