Adnan Abrashi

adnan_abrashi@yahoo.com

nanda01al@yahoo.com

 

Meny
Latest books
Favorites site
Site statystics
Translate this page

AFORIZMA PĖR JETĖN
I desha gratė dhe jetėn, tė gjitha i fala pėr atdheun.
Gaga

Njeri qė deshi tė bėnte mirė, por kurrė nuk arriti tė bėnte asgjė.
Rudofil

Kėtu pushon Pironi, njė kurrkush, qė s'arriti tė bėhej as akademik.
Pironi

Fort po ēuditem pse vdekja mendoi pėr mua, se unė asnjėherė nuk e kam kujtuar atė.
Renie

O udhėtar, tregoju lakidemonasve se ramė kėtu, sepse respektuam ligjet e tyre.
Epitaf grek, i gdhendur nė gur tė Termopileve

Jeta pėrbėhet nga puna dhe fjala. Kush i ka nė rregull kėto dy anė tė jetės, mund tė thotė se jeton.
S. Frashėri

Jeta ėshtė vuajtje, shkaku i vuajtjeve ėshtė dėshira pėr jetė, pėr t'u liruar nga vuajtjet duhet liruar nga emocionet dhe dėshira pėr jetė.
Buda

Jeta ėshtė njė profesion, andaj duhet tė mėsohet.
Balzaku

Nė kėtė jetė asgjė nuk ėshtė e lehtė.
Heminguei

Nėse dėshironi t'ju buzėqeshė jeta, depononi nė tė disponimin tuaj tė mirė.
Spinoza

Duhet tė shfrytėzohet mirė koha, sepse jeta pėrbėhet nga koha.
Franklini

Tė jetosh, do tė thotė tė marrėsh qėndrim ndaj jetės, ndaj situatave tė caktuara historike.
Kėrlezha

Mė parė do jetuar e pastaj filozofuar.
Latine

Jeta ėshtė e ngjashme me zjarrin: fillon me tymin e mbaron me hirin.
Arabe

Jeta ėshtė lufta e vazhdueshme e njeriut me lirinė e kufizuar.
Bėli

Jeta e njeriut gjason me lulen qė harliset nė fushė. Vjen dhia, e ha dhe s'ka mė lule.
Ēehovi

Pėr shumicėn e njerėzve jeta ėshtė si moti i keq: ndalen dhe presin tė kalojė.
Londoni

Problemi mė i rėndė nė jetėn e njeriut ėshtė kur njeriu nuk di tė jetojė.
Shollohovi

Jeta ėshtė komedi pėr ata qė mendojnė, kurse tragjedi pėr ata qė jetojnė.
Pikaso

Jeta ėshtė vizatim, ku nuk mund tė pėrdorni gomėn.
Bergmani

Sa mė shtrenjtė e paguajmė jetėn, ajo ka mė pak rėndėsi pėr ne.
Raseli

Qaj pėr tė kaluarėn, shpresoj nė tė ardhmen, i palumtur jam me tė sotmen- kjo ėshtė jeta ime.
Ēajkovski

Ē'ėshtė jeta e njeriut ndaj tiktakut tė orės: fije bari tė njomė qė lakohet.
Kėrlezha

Jeta e njeriut nė tokė ėshtė luftė.
Bibla

Vetėm njė herė jetohet, e megjithatė ka shumė njerėz qė nuk jetojnė asnjėherė.
Rukerti

Ekzistojnė dy gjėra qė tė mundojnė nė jetė: e para tė fitosh atė qė dėshiron dhe, e dyta, tė kėnaqesh me tė.
Shmiti

Urtia e jetės ėshtė gjithmonė mė e thellė dhe mė e madhe, sesa urtia e njė njeriu.
Gorki

Shikuar jetėn nė tėrėsi, s'ėshtė asgjė, vlera e saj varet si e kalojmė jetėn.
Ruso

Jeta ėshtė njė lloj paranteze enigmatike ndėrmjet lindjes e agonisė, nė mes syrit qė ēilet e syrit qė mbyllet.
Hygo

Kur kujtoj ngjarjet e ēuditshme nga jeta ime, hetėherė dyshoj mos vallė vetėm kam ėndėrruar.
Fransi

Duhet tė mėsohemi t'i pėrballojmė si burrat fatkeqėsit dhe mėrzitjet. Kjo ėshtė njė nga zotėsitė pėr tė jetuar.
Kronini

Jeta ime ėshtė jeta juaj, ju jetoni atė qė jetoj edhe unė. Kur ju flas pėr vete, kam folur edhe pėr ju.
Hygo

Jeta e papunė nuk mund tė jetė e pastėr.
Ēehovi

Jeta ėshtė shkollė.
Komenski

Jeta duhet tė jetė njė edukim i parreshtur, lypset qė tė mėsojmė gjithēka, qė kur lindim e deri nė vdekje.
Floberi

Ēdo pėrvojė jetėsore paguhet, vetėm ajo e fatlumėve ka zbritje.
Kokoshka

Shumė e shkurtėr ėshtė jeta e individit qė tė mund tė formojė ēfarėdo gjykimi nė mbėshtetje vetėm tė "pėrvojės sė vet njerėzore".
Kėrlezha

Kam ėndėrruar qė jeta tė jetė e lumtur. Kur jam zgjuar kam kuptuar se jeta ėshtė e vėshtirė. Kam punuar dhe jam bindur se te vėshtirėsia qėndron lumturia.
Tagora

Edhe pse njė kėmbė e kam nė varr, unė edhe mė tutje dua tė jetoj.
Aligieri

O, Zot, lejomė mė tepėr se ē'mundem.
Mikelanxhelo

Nuk ėshtė fat tė jetosh, por ėshtė mirė tė jetosh.
Seneka

Nuk i frikohemi vdekjes, por jetės sė keqe.
Shqipe

Nė jetė ēdo gjė mungon, nė vdekje ēdo gjė tepron.
De Vega

Nė kėtė jetė tė vdesėsh nuk ėshtė gjė e re, por edhe tė jetosh, gjithashtu nuk ėshtė e re.
Jesenini

Vdekja ėshtė e vrazhdė, por jeta ėshtė shpeshherė edhe mė e vrazhdė.
Ikbali

Nuk ėshtė gjė tė vdesėsh, por ėshtė e tmerrshme tė mos jetosh fare.
Hygo

Vdekja ėshtė e bukur kur jeta ėshtė e keqe.
Baku

Mos pyet si vdiq, por si jetoi.
Shqipe

Tė gjithė thonė: sa e tmerrshme ėshtė qė duhet tė vdesim! Dhe kėtė e thonė njerėzit qė kanė qenė tė detyruar tė jetojnė.
Tueni

Vdekjes i frikėsohemi vetėm derisa presim diēka nga jeta.
Stendali

Jeta e padobishme ėshtė si vdekja e parakoshme.
Gėte

Nuk ėshtė lehtė tė jetosh pas vdekjes: pėr tė arritur kėtė shpesh do shpenzuar gjithė jetėn.
Leci

Vdekjes mė sė paku i frikėsohen ata, pėr tė cilėt jeta ka mė shumė vlerė.
Kanti

Vdekja me nder ėshtė kapak floriri.
Shqipe

Mendon ndonjėherė pėr vdekjen? Sidomos kur s'punoj, kur s'dashuroj dhe kur vuaj.
R.Qosja

Vdekja ėshtė ėndėrr pa ėndrra.
Bonoparti

Ilaēi mė i mirė kundėr vdekjes ėshtė pasuria.
Cezari

Vdekja e famshme ka dhuratė tė madhe.
Herakliti

Vdekja ėshtė gjė e vjetėr, por pėr ēdo njeri ėshtė e re.
Turgenjevi

Mė mirė njė herė tė vdesėsh, sesa tėrė jetėn tė vuash nga frika.
Ezopi

Trimat vdesin vetėm njė herė, kurse frikacakėt shumė herė.
Shekspiri

Nuk ka vdekje mė tė ėmbėl e mė tė ndershme se vdekja pėr liri.
Shqipe

Leka i Madh dhe mushkaxhiu i tij pas vdekjes u bėnė tė njėjtė.
A.Mlarko

Kush vdes sivjet eviton pakėnaqėsitė qė sjell viti qė vjen.
Shekspiri
AFORIZMA
Political analysis of the author

 © 2008 www.Syri3.com. Te gjitha te drejtat e rezervuara