Adnan Abrashi

adnan_abrashi@yahoo.com

nanda01al@yahoo.com

 

Meny
Latest books
Favorites site
Site statystics
Translate this page

HOROSKOPI I DASHURISĖ PĖR VITIN 2009
Shenja juaj e horoskopit ju zbulon tėrė profilin psikik (karakterin, temperamentin,vijat e personalitetit dhe tė tjera), si edhe potencialet seksuale dhe prirjet. Me rėndėsi ėshtė qė t’i njohim sa mė mirė prirje seksuale tė shenjave tė horoskopit, si edhe mėnyrėn ose stilin qė ata i preferojnė nė mėnyrė tė veēantė gjatė bėrjes dashuri. Pra, me njohjen sa mė tė mirė tė partnerit tė vet tė tashėm apo atij potencial keni mundėsi mė tė mėdha pėr tė zbukuruar dashurinė dhe jetėn tuaj seksuale.


DASHI

GRUAJA
Ėshtė shumė temperamente, erotike dhe impulsive. E tėrheqin aventurat
e dashurisė, kurse nė marrėdhėniet seksuale dėshiron tė bėjė
eksperimente nė mėnyra tė ndryshme. Ka ambicie pėr dominim.

BURRI
Shumė i durueshėm dhe potent – me apetite tė gjera seksuale.
Tek ai dominon pasioni, por edhe impulsi, ashtu qė “rrebeshi i
dashurisė” mund tė pėrsėritet ose i shpejtė – kohėshkurtėr.

Stili i dashurisė
Diktoni gjithmonė tempon, si nė shtrat, ashtu edhe jashtė tij! Saktėsisht
dini se ēfarė kėrkoni dhe ēka ju kėnaq nė dashuri, si edhe ēfarė
ju sjell deri tė befasitė; jeni tė gatshėm tė teproni. Pėr ju dashuria
dhe seksi janė dy kategori tė ndryshme. Jeni shumė kėmbėngulės nė
kėrkesa, ju befason paraloja aktive dhe kėnaqeni me secilėn pjesė tė
trupit tuaj dhe tė partnerit.

Pozita
Ajo mund tė jetė njė pozė e cila juve ju qet nė pozitė dominuese:
partneri ėshtė nė shpinė, kurse ju e keni kaluar (hipur si kalit) dhe
jeni lėshuar nė gjunjė - pozitė nė tė cilėn mund tė kontrolloni lėvizjet
dhe ritmin.

Zonat erotike
Pėrveē zonave joshėse seksuale, qafa dhe veshėt.

Sugjestioni
Nė fantazitė seksuale ju nxisin: prekjet, aksioni, pasioni, provokimi
ose erotika e dikujt – pamja e lirė.DEMI

GRUAJA
Ajo ėshtė shumė e pasionuar dhe romantike, kurse pėr tė realizuar qėllimin
kulmor tė dashurisė dhe tė seksit, duhet tė lirohet plotėsisht prej tė
gjitha paragjykimeve. Kėnaqet nė begatinė e kushteve tė mira, pasionet
dhe emocioneve qė shprehen nė mėnyrė tė drejtpėrdrejtė.

BURRI
Ai ėshtė dashnor i mirė, di tė jetė shumė tėrheqės dhe emocional.
Ndikon seksi dhe romantik, kurse partneren e vet e mbulon me tė
puthura, prekje dhe lajthitje tė ėmbla. Megjithatė, ėshtė i papėrmbajtur
nė lojėrat e dashurisė - seksit.

Stili i dashurisė
Jeni jashtėzakonisht tė shkathtė nė dashuri dhe nė marrėdhėnie seksuale,
shkėlqyeshėm e zbuloni mėnyrėn qė duart e partnerit dhe buzėt
t’i vėni gjithmonė nė “vend tė pėrshtatshėm”, nė stilin: “Vė gjėrat nė
vend tė vet - adekuat”. Kėnaqeni nė paralojė tė gjatė, d.m.th. lėshoheni
furishėm nė kėnaqėsinė e marrėdhėnieve intime. Prekjet me pasion dhe
puthjet e gjata ju shqetėsojnė jashtėzakonisht.

Pozita
Ju jeni nė disa pozita nė shpinė (gruaja), kurse partneri ka kalėruar,
ndėrsa pėr burra vlen pozita e kundėrt (partnerja ėshtė nė shpinė).
Preferoni pozitėn nė gjunjė, edhe pse te ju janė tė lejueshme tė gjitha
pozitat tė cilat ju ofrojnė kėnaqėsinė maksimale.

Zonat erotike
Pėrveē zonave joshėse seksuale, zverku dhe qafa.

Sugjestioni
Nė fantazitė seksuale ju nxisin (tėrheqin, stimulojnė): prekjet, pamja ose
erotika provokuese, “molla e ndaluar”.BINJAKĖT

GRUAJA
Kėrkon pa u lodhur “binjakėt e vet kozmikė”, d.m.th., pėr loēkėn e
tij tė lindur e cila duhet t’i dhurojė mbėshtetje dhe kuptim seksual.
Pėr tė dashurin e saj ėshtė shumė tėrheqėse, spirtuoze, shpirtėrore,
mendjehollė, e hareshme, kureshtare dhe “shejtane”.

BURRI
Ai ėshtė shumė aktiv, kureshtar edhe nė shikim tė parė “i pakapshėm”.
Ka fantazi tė ndritshme pėr dashuri - seks, por nė disa raste
ėshtė konfuz nė raport me partneren e vet – realizon vetėm aq sa
partnerja i lejon.

Stili i dashurisė
Aventurat e dashurisė pėr ju janė tė domosdoshme pėr tė qenė tė
kėnaqur gjatė aktit tė bėrjes sė dashurisė - seksit. Jua ēon zemrėn
peshė zėri, dukja, buzėt – secili detaj nė kokėn tuaj ngashėnjen
mendjen dhe krijon fantazinė e re seksuale. Keni nevojė: tė dėgjoni,
tė veproni, tė merrni erė, tė lėpiheni, tė shijoni, tė provoni krejt ēka i takon kėnaqėsisė sė dashurisė seksuale.

Pozita
Disa nga pozitat e shtrira nė krah apo nė ijė, fytyrė pėr fytyrė, si
edhe gjatė aktivitetit tė madh tė kėmbės dhe dorės gjatė pozitave tė
ndryshme “akrobatike”.

Zonat erotike
Pėrveē zonave joshėse seksuale, sidomos pjesa prej te gishti i vogėl i
dorės dhe deri te bėrryli.

Sugjestioni
Nė fantazitė seksuale ju tėrheq: biseda, ngjyra e zėrit, lėvizjet dhe
detajet tjera tė ndryshme.GAFORRJA

GRUAJA
Ajo ėshtė njė dashnore romantike, e cila bazohet krejt nė ndjenjat e saj tė thella, nganjėherė tė ēuditshme, por edhe sensibile. Lėshohet “majave” tė dashurisė dhe tė seksit vetėm kur ndjen se ėshtė e pėrkėdhelur, e kujdesshme, e respektuar dhe e dashuruar (e gatshme). Emocionet e forta e ushqejnė fantazinė dhe ėndjet e saja tė begata – ėndėrrimet.

BURRI
Di t’ju mashtrojė me shprehjen shpeshtė tė emocioneve tė tija tė thella, me butėsi tė pakufishme dhe ėshtė shumė romantik. Ka prirje pėr imagjinatė dhe di tė satisfaksionojė emocionet dhe tė kėnaqė seksualisht partneren e vet nė mėnyra tė ndryshme.

Stili i dashurisė
Adhuron mjaft zona tė ndjeshme dhe paralojėn e gjatė imagjinuese e cila ju ndez (kall) streset dhe afshet e ngrohta tė dashurisė. Kulmi i dashurisė – i seksit ėshtė pėr ta “akt i dorėzimit”, ėshtė e nevojshme tė ndjehet besimi i plotė i cili ēon kah lidhjet emocionale. Tė folurit e syve, njomėsia dhe tė shumė puthjeve, pėrkėdheljet dhe prekjet janė “dobėsitė” e tija. Secila pjesė e trupit ėshtė pikė
e ndjeshme e saj, por vetėm nėn “rėnien e emocioneve tė forta”, sepse vetėm ndjenjat ēojnė kah afshet.

Pozita
Partneri juaj ėshtė nė pozitėn ulur, me kėmbė tė hapura gjerė e gjatė, kurse ju gjendeni nė krahun e tij (pėr gra, kurse pėr burra nė tė kundėrtėn), fytyrė pėr fytyrė, gjatė pėrqafimeve dhe puthjeve tė gjata, si edhe prekje. Pastaj, pozita nė shpinė dhe nė anė (krah), e cila ju lejon kontakt tė afėrt dhe shumė shprehje tė ndjenjave.

Zonat erotike
Pėrveē zonave joshėse seksuale, sidomos gjiri, majat e sisėve dhe barku.

Sugjestioni
Nė fantazitė seksuale ju nxit: butėsia – njomėsia, shikimi i ngrohtė, ngjyra e zėrit, lėvizjet dhe puthjet e afshuara.LUANI

GRUAJA
Ajo ėshtė heroinė romantike, energjike dhe shumė temperamente – sipas
nevojės di tė jetė edhe shumė e ndjeshme. Gjaku i ngrohtė “rrymon” nėpėr
damarėt e saj, por nė pozitė tė caktuar di tė japė edhe efekte tė kundėrta.
Kur marrin flakė afshet e saj ndaj partnerit ėshtė shumė kėmbėngulėse nė
plotėsimin e kėrkesave tė veta seksuale. Ajo ėshtė edhe dashnore shpirtmadhe.

BURRI
Ai gjithmonė ėshtė “vetvetja”, i dalluar, “kalorės me zemėr luani” – dashuria ėshtė pasioni i tij i madh! Dėshiron tė jetė mė i miri nė gjithēka – ky ėshtė preokupimi i tij. Nė vepėr ėshtė shumė kryelartė, i pasionuar, romantik dhe zemėrmirė dhe shpirtmadh. Ai prin nė ēdo aspekt, dominon, por ka shumė kujdes ndaj dashnores, tė cilėn e ruan dhe e mbron shumė mirė.

Stili i dashurisė
Synimet i shfaqin drejtpėrdrejtė dhe me pasion ndjenjat e veta. Motivohen nga ledhatimet, shikimet, pamjet provokuese dhe mirėsjelljet. “Apetitin seksual” e kanė shumė tė theksuar, goxha shumė janė tė pėrmbajtur dhe kėmbėngulės.
Gjatė bėrjes dashuri dhe seks ēdo herė ndėrrohet energjinė dhe thellėsia e ndjeshmėrisė. Ata janė goxha shumė potentė dhe ėshtė lehtė t’i “kallesh” afshet e tyre, gjatė tė cilave ndahen qartė emocionet nga shtytja seksuale.

Pozita
Ai nė tė cilin uleni ballė pėr ballė partnerit tuaj, qė pastaj ju lejon variacione tė ndryshme tė pozave ulėse. Veēanėrisht ju motivojnė pozat e ndryshme nė tė cilat mund tė realizoni “epėrsinė seksuale” mbi partnerin.

Zonat erotike
Pėrveē zonave joshėse seksuale, sidomos shpina, kofshėt dhe gilcat e kofshėve.

Sugjestioni
Nė fantazitė seksuale ju nxisin: “shikimet e zjarrta”, shkėndijat qė dalin nga ngjyra e zėrit tė dikujt ose tė lėvizjes, si edhe puthjet pasionuese.VIRGJĖRESHA

GRUAJA
Nė shikim tė parė ėshtė shumė e ashpėr, e nozulluar (e pajisur) mirė me tė gjitha maniret e mundshme tė sjelljes. Natyrisht, pas kėtyre pozave tė ushtruara mirė fshihet dinjiteti dhe karakteri emocional Por, deri tek emocionet e saja subtile dhe pasioni pėr ēlirimin nga “shtrėngimet e rėnda” arrihet vetėm me durim tė pafund, me dėshmi tė pėrhershme dhe me dashuri pa rezervė.

BURRI
Vepron me rezervė dhe “i uritur”, natyrisht krejt nė tentim pėr tė kontrolluar mirė emocionet e veta dhe dėshirat e zjarrta qė ka. Megjithėkėtė, ėshtė e mundshme tė ikė nga ajo pozitė, nėse partnerja tregon ndjenja tė sinqerta, dėshirė tė madhe dhe stil tė lartė. Spirituoziteti (mendjemprehtėsia) i saj ėshtė shumė me rėndėsi, por as ai nuk ėshtė imun gjatė “vėrshimit tė dėshirave tė
flakta”.

Stili i dashurisė
Ka shumė kėrkesa – secili detaj ėshtė i rėndėsishėm! Adhuron ndjeshmėrinė
e besimit tė afėrsisė. Posaēėrisht ka nevojė pėr t’u gjendur, gjegjėsisht pėr tė vendosur nė tė njėjtat valė me partnerin e vet. Stili dhe teknika e tė bėrit dashuri janė shumė tė rėndėsishme, por kanė detyrim “pėrmbajtjen” nė tė gjithēka – d.m.th., pa e tepruar.

Pozita
Pozita nė tė cilėn i uleni partnerit nė krah (pėr gra, kurse pėr burra e kundėrta), puqjet e trupit dhe tė duarve janė zakonisht tė rėndėsishme, veēanėrisht nė qafė dhe gjoks. Disa nga pozitat e shtrira fytyrė pėr fytyrė, si edhe mundėsia qė tė shihni qartė reagimet e fytyrės.

Zonat erotike
Pėrveē zonave joshėse seksuale, veēanėrisht barku dhe pjesa prej te kėrthiza e teposhtė.

Sugjestioni
Nė fantazitė seksuale ju nxisin: romantika, zėri i ėmbėl i partnerit, mimika dhe pamja e tėrėsishme e ambientit.PESHORJA

GRUAJA
Ajo ėshtė tėrheqėse dhe artiste e kėndshme, sipas nevojės e pandashme
dhe e pastėr, e turpshme dhe modeste. Kėnaqet nė bėrjen e lojės dhe mirė
i njeh mrekullitė e ndryshme tė dashurisė pėr tė pushtuar partnerin. Ka
“luks” tė rafiniruar dhe lehtė u dorėzohet ngacmimeve tė dashurisė dhe
pasioneve tė mėdha. Pretendon shumė dhe pėr secilin shikim pret “trajtim
tė posaēėm”.

BURRI
Ai ėshtė romantik i madh, pa dallim e tėrheqin dhe e ngacmojnė tė gjitha
mrekullitė e grave. Partneres sė vet di t’i pėrgatisė mrekulli magjike dhe momente tė paharrueshme nė kombinim me ėmbėlsirat shpirtėrore, me
afsh tė dashurisė dhe kėnaqėsi seksuale. Ėshtė shumė nur, tėrheqės, i
kėndshėm dhe me menēuri shfrytėzon tė gjitha pėrparėsitė e veta gjatė
vardisjes.

Stili i dashurisė
Preferohen stile fisnike, kurse marrėdhėniet me partnerin ēojnė kah “dalldisjet e dashurisė”, gjatė tė cilave di tė kanalizojė mirė afshet e veta. Synon harmonizimin e plotė tė shpirtit dhe tė trupit, tė emocioneve dhe tė afshit ose bashkimin e tėrėsishėm nė relacion me partnerin e vet tė dashur.

Pozita
Njėra prej pozitave ėshtė ajo qė ju jeni shtrirė nė shpinė, kurse partneri ju ėshtė gjunjėzuar pėrmbi (pėr gra, kurse pėr burra e kundėrta). Veēanėrisht ėshtė me rėndėsi pėrdorimi i ekstremiteteve dhe lėvizjet aktive.

Zonat erotike
Pėrveē zonave joshėse seksuale, veēanėrisht vendet pėrgjatė kurrizit,
kofshėve dhe barkut.

Sugjestioni
Nė fantazinė seksuale ju nxisin: pamja e dikujt – pėrshtypja, rrjedhat
e ndryshme tė sensibilitetit, shikimet e “nxehta”, lėvizjet dhe puthjet e
pasionuara (me afsh).AKREPI

GRUAJA
Ajo ėshtė mbretėreshė e transformimit nga shpėrkėndyesja (mashtruesja) e
dashurisė, e pakundėrshtueshme ose e pushtueses sė pasionuar, deri te dashnorja
delikate. Di tė jetė shumė misterioze (tinėzake) dhe provokuese, por edhe
emocionale. Nėpėr damarėt e saj rrjedh gjaku i nxehtė, qė e bėn jashtėzakonisht
tė ndjeshme, kurse nė anėn e dashurisė dhe seksit tė turpshme ose fatale. Ka
kufi mes dashurisė dhe pasionit, por gjithmonė e zgjedh maksimumin.

BURRI
Ai ėshtė shumė i pasionuar. Pėrvetėsimi i ndonjė tė dashure ėshtė preokupimi kryesor i tij. Ndien nevojė pėr tė dominuar nė lojėrat e dashurisė dhe mbase mund tė bėjė ēdo gjė qė t’ju kėnaqė plotėsisht ose t’ju hutojė krejtėsisht me pasionet e veta. Madje, edhe fshehtėsia e saj ose mrekullia dinė tė hipnotizojnė, sepse me dinakėri dhe shkathtėsi shfrytėzon tė gjitha mrekullitė e dashurisė. Ėshtė mjeshtėr i vėrtetė nė pėrvetėsimin e femrave, kurse partneres sė vet i dhuron kėnaqėsi tė madhe gjatė seksit. Ėshtė shumė potent.

Stili i dashurisė
Adhuron provokime tė ndryshme qė ngrehin nivelin e trupit dhe adrenalinės. I dorėzohet tėrėsisht kulmit tė dashurisė vetėm atėherė kur e ndien se e ka pėrvetėsuar plotėsisht, e ka bėrė ose e ka kėnaqur partnerin. Disponon pasion tė jashtėzakonshėm me tė cilin me shkathtėsi e realizon qėllimin e pėrbashkėt. Ėshtė dashnor i shkėlqyeshėm, por edhe shumė i komplikuar.

Pozita
Pozita nė tė cilėn i uleni partnerit nė krah (pėr gra, kurse pėr burra e kundėrta),puqjet e trupit dhe tė duarve janė zakonisht tė rėndėsishme, veēanėrisht nė qafė dhe gjoks. Disa nga pozitat e shtrira fytyrė pėr fytyrė, si edhe mundėsia qė tė shihni qartė reagimet e fytyrės.

Zonat erotike
Pėrveē zonave joshėse seksuale, veēanėrisht barku dhe pjesa rreth kėrthizės e
teposhtė.

Sugjestioni
Nė fantazitė seksuale ju nxisin: ngjyra e zėrit, gjestet ose mimika, pamja etėrėsishme dhe lėvizjet.SHIGJETARI

GRUAJA
Ajo ėshtė shumė temperamente, impulsive, tėrheqėse dhe sipas nevojės
provokuese. Di qartė se ēfarė dėshiron prej partnerit tė dashur dhe e dallon mirė dashurinė prej pasionit. Pėr sjelljet e saj ndjen nevojėn pėr pėrjetime aventuriere, dominimin, shqetėsimin shpirtėror qė ia ēon zemrėn peshė dhe mosbredhjen. Ėshtė goxha origjinale dhe shumė e drejtpėrdrejtė (shpesh i mungon ndjenja e baraspeshės) kur shpreh ndjenjat e veta tė pushtuara.

BURRI
Ai ėshtė shumė energjik dhe i gjindshėm gjatė takimit me tė dashurėn, vardisjes ose marrėdhėnies seksuale. Me sharmin e jashtėzakonshėm qė disponon di tė veprojė me mendjehollėsi (nė mėnyrė spirtuoze) dhe dėfryese – krejt ēka partneren e ēarmatos para nisjes sė pushtimit tė tij. Ėshtė impulsiv dhe shumė drejtpėrdrejt shpreh ndjenjat, dėshirat seksuale ose aspiratat. Pėr tė nuk ekziston “jo” ose “nuk mundi” – ai tė gjitha mundet nėse ėshtė i pasionuar me ndjenja.

Stili i dashurisė
Adhurojnė lirinė nė ēfarėdo pikėpamje, por jo edhe prangat, pengesat. Stili i tyre ėshtė origjinal dhe i drejtpėrdrejtė, nė pėrgjithėsi iu dorėzohen stuhive tė dashurisė dhe seksit. Ndonjėherė ndikojnė si “tė pafrenueshėm dhe tė egėr”, qė sjell deri tė brengosja motivuese, duke pėrkujtuar se klasikja tėrheq mė sė pakut.

Pozita
Disa nga pozitat nė kėmbė, me fytyrė ose me shpinė kah partneri. Veēmas
preferojnė dozėn e caktuar bashkėkohore ose origjinale nė aktin e dashurisė, si ekzibicionizėm

Zonat erotike
Pėrveē zonave joshėse seksuale, qafa, pas veshėve, ana sė brendshme e gjunjėve, gjoksi dhe fundbarku.

Sugjestioni
Nė fantazitė seksuale ju nxisin: ngjyra dhe lėvizjet e syve, mimika, shkrirja e tėrėsishme.BRISQAPI

GRUAJA
Ka kritere shumė tė larta, tė cilat ia shtron partnerit tė vet, gjatė tė cilave
e shton gjithnjė listėn e kėrkesave. Para shprehjes sė ndjenjave ėshtė
parimore, e pėrmbajtur dhe “tepėr e rezervuar” – pėr tė gjitha ekzistojnė
rregullat e caktuara. Megjithatė, di tė jetė edhe shumė emocionale ose
e lėndueshme, e cila mbasi tė ndjejė sigurinė maksimale dhe besimin
shpreh ndjenjat dhe pasionin e vet.

BURRI
Ai ėshtė besnik, i qėndrueshėm dhe kėmbėngulės nė qėllimet qė synon.
Frenon ndjenjat e veta, por humb gjithmonė kontrollin kur ka para
vetes partneren tėrheqėse, e cila nė shprehjen e vet veēon me kujdes
emocionet, pasionet dhe aftėsitė praktike. Nė marrėdhėniet intime ėshtė
i dhėnė me mish e shpirt, shumė kėmbėngulės pėr tė vendosur “kritere
tė rrepta”.

Stili i dashurisė
Sipas stilit tė tyre janė shumė konservativė, preferojnė ēdo gjė qė motivon marrėdhėniet intime, sigurinė dhe besimin. Gjithnjė nė mėnyrė tė durueshme dhe tė sigurt, me doza tė recetave tė sprovuar vjen deri tek ajo qė dėshiron nė raport me dashurinė dhe seksin.

Pozita
Gjendeni nė njėrėn prej pozitave tė gjunjėzimit, kurse partneri juaj ka
rolin kryesor (pėr gra, kurse pėr burra e kundėrta). Veē e veē preferoni
pozitat klasike, p.sh. pozitėn nė shpinė ose anėsoren.

Zonat erotike
Pėrveē zonave joshėse seksuale, veēanėrisht ana e brendshme e gjunjėve,
shputave, gjoksit dhe barkut.

Sugjestcioni
Nė fantazinė seksuale ju tėrheqin: pėrzemėrsitė e ndryshme, shikimet e
ngrohta, ngjyra e zėrit, lėvizjet dhe sjelljet e arsyeshme.UJORI

GRUAJA
Ajo ėshtė dashnore jo e zakonshme dhe e kėndshme, tek e cila janė pėrziera mirė ndjenjat e ndryshme, forca e intelektit, prirja (instinkti, impulsi, nxitja, shkasi) dhe shtytja pėr miqėsi. Di tė jetė bandillė (mashtruese) e vėrtetė, e cila josh (ngacmon meshkujt) me paraqitjen e saj, me sharmin dhe origjinalitetin – me sjellje tė pagabueshme. Nganjėherė nuk ėshtė e vetėdijshme pėr epshin e vet, ndėrsa ndonjėherė secilin detaj ose lėvizje tė trupit e shfrytėzon nė shėrbim tė realizimit tė lidhjeve tė me ndonjė tė dashur

BURRI
Ai si fenomen ėshtė fascinant, le pėrshtypje me sjelljet e tija dhe gjatė tyre
ėshtė befasisht dashnor inventiv. Di tė magjepsė me idetė e tija tė pazakonshme,
me shprehje kreative, me gjerėsi emocionale dhe me njė fantazi tė
begatė tė dashurisė dhe tė seksit. Ai partneren e vet nuk e le kurrė indiferente;
nėse duhet, di ta bėjė shumė tė lumtur nė tė gjitha sferat.

Stili i dashurisė
Adhurojnė stimulimin intelektual! Pėr ta seksi paraqet lidhje tė veēantė tė pėrvojės erotike intelektuale dhe jashtėzakonisht emocionale. Meqė ėshtė term “jashtėzakonisht“ elastik – preferojnė origjinalitet, joshmangshmėri dhe njė dozė tė caktuar (mė e vogėl ose mė e madhe, varet nga pika e stimulimit, inspirimit (ose brengosjes emocionale) ekzibicionist.

Pozita
Disa nga pozitat nė kėmbė, fytyrė pėr fytyrė, ose me shpinė tė kthyer kah
partneri. Pozita qė lejon aktivitet maksimal, eksperimentim, akrobacion ose diēka tė pazakonshme – krejt varet nga entuziazmi, pasioni dhe inspirimi.

Zonat erotike
Pėrveē zonave joshėse seksuale, gjymtyrėt (syri i kėmbės, flagana e gishtit, zokthi i dorės – i kėmbės, noēka), pjesa e brendshme e kofshės, gilcat e kofshės,shputat e kėmbėve, gjiri dhe majat e sisėve.

Sugjestcioni
Nė fantazinė seksuale ju tėrheqin: shikimet e ėmbla, ngjyra e zėrit, mirėsjellja dhe maturia.PESHQIT

GRUAJA
Ajo ėshtė heroinė romantike e cila paraqet sintezėn e imagjinatės dhe realitetit,ndjenjave dhe pasionit (afshit), zhgjėndrrės dhe fantazisė. Dashuria ėshtė ushqimi i saj shpirtėror dhe iu lėshohet plotėsisht ndjenjave tė veta, partnerit dhe stuhive tė dashurisė. Imagjinata e saj kapėrcen kornizat standarde, kurse nė kombinim me impulset e dashurisė dhe shtytjes kjo sjell kah realizimi i fantazisė ose kah fataliteti.
Ėshtė e hershme dhe “bie lehtė” nė shprehje sentimentale, ndjeshmėrisė
ose mashtrim tė dashurisė.

BURRI
Ai ėshtė jashtėzakonisht i motivuar dhe posedon sharm tė papėrballueshėm – Rome i vėrtetė. Imagjinata e tij dhe shprehjet e tija tė pafundme do t’ju qesin nė lartėsitė qiellore. Ai di tė magjepsė emocionet dhe tė bėjė fatlum partneren e vet.
Emocionet dhe pasionet janė gjithmonė tė ngjeshura dhe tė pandashme, tė cilat bien dhe ngrihen lehtė nga gjėrat e ėmbla, por befasinė mė tė madhe e ndjen nė marrėdhėniet e dashurisė – seksit. Janė shumė fisnikė, tolerantė dhe dashnorė tė
kujdesshėm.

Stili i dashurisė
Detyrimi qė tė ndikojė nė mėnyrė stimuluese nė secilėn pjesė tė trupit. Afshi i frymėzuar tė cilin e ndjeni liron ndjeshmėrinė tuaj, imagjinatėn dhe fantazinė erotike. Shkalla mė e lartė nė marrėdhėniet e dashurisė dhe seksit qė kanė lidhje me ju paraqet “ kapėrcimin nė dimensionin tjetėr kohor”. Begatia e ndjenjave, puthjet dhe prekjet ndikojnė nė mėnyrė stimuluese nė ju.

Pozita
Njėra nga pozitat e pazakonshme dhe mjaft e preferuar dhe e kėndshme ėshtė shtrirja anash, kurse partneri ėshtė mbas jush, pranė tė cilit ndjeni me ėndje prekjet, zėrin, frymėn dhe secilin stimulim tė mundshėm (pėr femra, kurse pėr meshkuj e kundėrta). Gjithmonė duhet tė ekzistojnė shprehjet e pakufizueshme tė ndjenjave, puthjet dhe ledhatimet e ndryshme.

Zonat erotike
Pėrveē zonave joshėse seksuale, nė mėnyrė tė veēantė shputat e kėmbėve,
tabanėt, pulpat e kėmbėve, gjymtyrėt (kyēet, qafa e kėmbės, zokthat e dorės, syri i kėmbės), kėrdhokullat, pastaj gjiri, majat e sisėve dhe barku.

Sugjestcioni
Nė fantazinė seksuale ju tėrheqin: shikimet e ėmbla, ngjyra e syve, mirėsjellja dhe lojėrat nė thellėsitė “ujore”

Revista “KOSOVARJA”
PARASHIKIME TE FATIT
Political analysis of the author

 © 2008 www.Syri3.com. Te gjitha te drejtat e rezervuara